Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”). zamknij

Eugeniusz Romer (1871-1954). Biografia polityczna

23,10 zł
Brutto
Ilość

Ten jeden z najwybitniejszych geografów polskich pierwszej połowy XX wieku był znany powszechnie przede wszystkim jako kartograf, autor wielu map i atlasów, na których wykształciło się kilka pokoleń Polaków. Zajmował się jednak nie tylko kartografią, lecz również glacjologią, klimatologią, hydrografią, geomorfologią, geografią gospodarczą, regionalną oraz opisywaniem wpływu zjawisk geograficznych na życie społeczne i gospodarcze, a także kwestią geopolitycznego położenia Polski i jej relacji z państwami ościennymi. Przejawiał też od wczesnych lat młodzieńczych dużą aktywność społeczną i polityczną, odciskając swoje piętno na świadomości Polaków.

Był nieodrodnym dzieckiem epoki brzemiennej w wielkie wydarzenia, epoki ważnych przemian społecznych i politycznych, wojen i rewolucji, kształtowania świadomości społecznej i narodowej Polaków, walki o niepodległość, kształt terytorialny i oblicze państwa polskiego. W wydarzeniach tych sam uczestniczył, podobnie jak całe społeczeństwo polskie, przechodził ewolucję poglądów i postaw. Mimo zbliżenia ideowego oraz osobistego zaangażowania w działalność lewicy niepodległościowej, pozostał wierny swym poglądom na temat geograficznego zasięgu terytorialnego ziem polskich, zgodnym z programem terytorialnym polskiego ruchu narodowodemokratycznego. 

 (Ze Wstępu)

Opis

Tytuł
Eugeniusz Romer (1871-1954)
Autor
Marian Mroczko
Rok wydania
2009
Liczba stron
272
Format
A5
Okładka
miękka
ISBN
978-83-7467-099-9