search

Szekspir(y) Żurowskiego

26,25 zł
Brutto
Ilość

Zbiorowa monografia, zatytułowana Szekspir(y) Żurowskiego, jest książką dedykowaną pamięci wybitnego badacza teatru i znawcy twórczości Williama Szekspira, zmarłego w styczniu 2013 roku, prof. dra hab. Andrzeja Żurowskiego.
Profesor Żurowski był pracownikiem Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku od 2002 roku, w latach 2003-2008 pełnił funkcję dyrektora Instytutu. Zapisał się w naszej pamięci nie tylko jako niestrudzony teatro- i Szekspiromaniak, ale także życzliwy wykładowca i wspaniały człowiek, gotowy do pomocy, ale i otwarty w rozmowach na trudne, niekiedy niewygodne tematy.
Zebrane w monografii teksty łączy zarówno osoba Andrzeja Żurowskiego, jak i jego zainteresowania naukowe, w tym przede wszystkim: teatr i dramat, twórczość Williama Szekspira, prace samego Autora, jego krytyka raz publicystyka teatralna. Monografia składa się z trzech części. Po tekstach wspomnieniowych („Dziennik żałobny”), w kolejnej części Teatr i „wielki zamęt” udokumentowano niezwykle bogaty i cenny wkład Profesora Żurowskiego w polską teatrologię oraz szekspirologię, ale także jego osobliwy sposób patrzenia na różnorodne zjawiska teatralne. Część trzecia Teatr i „okolice” zawiera teksty dedykowane temu niezwykłemu „inteligentowi starej daty”. Zaprezentowane artykuły niechaj będą naszym skromnym wkładem w budowaniu pomnika-pamięci trwalszego niż ze spiżu (Ze Wstępu).

618

Opis

Tytuł
Szekspir(y) Żurowskiego
Autor
red. Anna Sobiecka
Rok wydania
2014
Liczba stron
204
Format
B5
Okładka
miękka
ISBN
978-83-7467-234-4