Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”). zamknij

Nutrient stocks and fluxes in the Vistula Lagoon...

31,50 zł
Brutto
Ilość

Problemem badawczym podjętym w niniejszej pracy było opisanie i ocena ilościowa najważniejszych procesów biogeochemicznych, zachodzących w Zalewie Wiślanym w ostatnich latach XX wieku. W szczególności za cel pracy przyjęto ocenę ilościową ładunków substancji biogenicznych i materii organicznej, docierających do zalewu z jego otoczenia, opisanie sezonowych zmian koncentracji fitoplanktonu, substancji biogenicznych i materii organicznej w zalewie, oszacowanie intensywności najważniejszych strumieni biogeochemicznych oraz sporządzenie bilansu dopływu i odpływu substancji biogenicznych w zbiorniku.
W pracy wykorzystano wyniki badań monitoringowych i projektów badawczych, wykonywanych w latach 1998-2000 na obszarze zalewu i w jego dopływach przez odpowiednie polskie i rosyjskie służby ochrony środowiska i instytucje naukowe. Materiały te zostały zgromadzone w ramach projektu badawczego MANTRA-East, realizowanego w latach 2001-2004 przy finansowym wsparciu Komisji Europejskiej (5. Program Ramowy). Wykorzystano też i udoskonalono 3-wymiarowy model biogeochemiczny ekosystemu Zalewu Wiślanego, w pierwotnej wersji opracowany także w ramach projektu MANTRA-East.
Model ten powstał na podstawie oprogramowania Delft3D, autorstwa Delft Hydraulics. W niniejszej pracy dodatkowo opracowano 0-wymiarową wersję modelu biogeochemicznego, wykorzystując program STELLA.

Opis

Tytuł
Nutrient stocks and fluxes in the Vistula Lagoon and the end of the twentieth century
Autor
Zbigniew Witek, Mariusz Zalewski, Magdalena Wielgat-Rychart
Rok wydania
2010
Liczba stron
186
Format
B5
Okładka
miękka
ISBN
978-83-7467-151-3