Polacy i Ukraińcy. Historia, która łączy i dzieli

Niniejsza publikacja pod wspólnym tytułem Polacy i Ukraińcy. Historia, która łączy i dzieli stanowi uwieńczenie inicjatyw naukowych pięciu instytucji: Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Tytuł książki podkreśla znaczenie historii dla zrozumienia relacji polsko-ukraińskich w przeszłości, ale także zdiagnozowania ich obecnego kształtu i prognozy ich przyszłego rozwoju. Prezentowana publikacja zawiera materiały będące owocem dwóch wspomnianych wyżej konferencji. W naszym założeniu ma ona odzwierciedlać dialogowy ex definitione charakter konferencji. Stąd też „klasycznym”, chciałoby się rzec, referatom i wypowiedziom naukowców towarzyszy zapis toczącej się podczas spotkań dyskusji, niekiedy bardzo żywej i emocjonalnej. Odpowiadające poszczególnym debatom rozdziały zostały połączone w dwie części, zatytułowane: Polska – Ukraina. Bliskie sąsiedztwo? oraz Polacy i Ukraińcy – 70 lat po tragedii wołyńskiej. Wypowiedzi referentów z debat zostały przez nich autoryzowane i uzupełnione przypisami, nadano im też tytuły. Po każdym rozdziale (z jednym wyjątkiem) zamieszczono  dyskusję referentów z publicznością oraz streszczenia w języku polskim lub ukraińskim.

red. Joanna Korbacz-Wilińska, Magdalena Nowak, Tadeusz Sucharski
twarda