Wielkie Pomorze. Tożsamość i wielokulturowość

31,50 zł
Brutto
Ilość

W dniach 13-15 października 2009 roku w Muzeum Pomorza Środkowego oraz w Ośrodku Teatralnym „Rondo” odbywały się II Międzynarodowe Konfrontacje Kulturowe zogniskowane na haśle „Wielkie Pomorze. Tożsamość i wielokulturowość”. Organizatorem merytorycznym Konfrontacji był Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, zaś kierownikami naukowymi sympozjum byli dr Adela Kuik-Kalinowska oraz dr hab. prof. AP Daniel Kalinowski. Współorganizatorzy przedsięwzięcia to: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Instytut Kaszubski w Gdańsku, Starostwo Powiatowe w Słupsku, Urząd Miejski w Słupsku oraz Słupski Ośrodek Kultury – Teatr „Rondo”. Chcemy w tym miejscu wszystkim tym jednostkom gorąco podziękować, gdyż bez ich życzliwego udziału trudno sobie wyobrazić tak udany przebieg konfrontacji. Patronami medialnymi naszych działań artystycznych i naukowych byli Radio Koszalin – Studio Słupsk i „Głos Pomorza”. Międzynarodowe Konfrontacje Kulturowe to organizowane cyklicznie interdyscyplinarne sympozjum naukowe i działania artystyczne, pielęgnujące tożsamość narodową, kulturową i regionalną. Działania takie mają na celu wieloaspektowe określenie rzeczywistości kulturowej Pomorza, przede wszystkim przy pomocy literatury. Z ujęciami literackimi korespondują media muzyczne, teatralne i filmowe. Organizatorom zależało jednak na określeniu specyfiki pomorskich uwarunkowań kulturowych głównie ze względu na realizacje dokonane w piśmiennictwie polskim, kaszubskim i niemieckim. Przywoływana jest literacka i historyczna przestrzeń Wielkiego Pomorza, aby przedstawić, jakie dylematy tożsamościowe pojawiały się w myśleniu artystów, polityków i w ogóle Pomorzan. Problematyka tożsamościowa interesowała uczestników konferencji zarówno jako koncepcja historyczna, jak i współczesna dyskusja nad pryncypiami kultury europejskiej.

(Ze Wstępu)

Tytuł